NE ARAMIŞTINIZ ?

Sosyal Sorumluluk

Geri Dön
20Haz

GÜLTEPE ROBOTICS TEAM

Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi robot takımı, New York'taki robot yarışmasında "En İyi Takım Ruhu" ve "En Yüksek Puan Alan Çaylak" ödüllerini kazandı.

New York'ta FIRST Vakfı tarafından düzenlenen ve dünyanın en prestijli robot yarışmalarından birisi olarak görülen turnuvada farklı ülkelerden gelen 48 takım içinde mücadele etti. Yarışmaya Türkiye'den Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden kurulu robot takımı, Hisar Okulları ve Atalar Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi robot takımları katıldı. İlk günkü elemelerin ardından Türk takımlarından sadece Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin robot takımı 24 takım arasına girerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde, üçerli takımların birlikte mücadele ettiği karşılaşmada iyi performans sergileyen Gültepeli öğrenciler, aynı takımda oldukları diğer iki takımın robotlarında sorun yaşanması nedeniyle elendi. Gültepe robot takımı çeyrek finalde elenmesine rağmen turnuva sonunda "En İyi Takım Ruhu" ve "En Yüksek Puan Alan Çaylak" ödüllerini kazanmayı başardı

FRC(FIRST Robotics Competition) NEDİR?

Amacı sadece insanları bilimle eğlence aracılığıyla tanıştırmayı hedefleyen First kuruluşu tarafından organize edilen bir robotik yarışmasıdır. 1992 yılında ilk defa Amerika’da düzenlenmiştir. 2017 yılında dünya çapında 26 ülkeden 3357 takım yarışmaya katılmıştır. Ülkemizde organizasyon Fikret Yüksel Vakfı tarafından düzenlenmektedir. 2017 yılında Türkiye’de 53 takım yarışmaya katılmıştır. Vakfın devam eden çalışmaları ve türlü organizasyonlarda sesini duyurup herkesi bu keyifli organizasyona davet etmesi sayesinde her sene turnuva ve turnuva öncesi etkinliklerde ülkemizden yeni takımlar katılmaya başlamışlardır.